Drobečková navigace

Nacházíte se: Úvod » Aktuality

Aktuality

Přístupnost na konferenci ISSS 2017

Na letošním jubilejním 20. ročníku konference Internet ve státní správě a samosprávě byl opět zařazen blok o eAccessibility "Přístupnost informací a služeb".

Přidáno: 29. 6. 2017 - Novinky - Trvalý odkaz

Nová evropská směrnice o přístupnosti. Jaká bude?

Evropský parlament dne 26. října schválil novou směrnici o přístupnosti. Podle tohoto předpisu by měly být weby všech státních institucí a též jejich mobilní aplikace a intranetové systémy v celé EU vytvářeny s ohledem na přístupnost. Nyní běží 21měsíční lhůta na její transpozici do českého práva. Poté budou mít provozovatelé webů dva roky na jejich úpravu podle pravidel přístupnosti. U mobilních aplikací bude tato lhůta 33 měsíců.

O směrnici se můžete dočíst více v příspěvku Jak zpřístupnit informace veřejných institucí lidem s postižením, na webu Zpravodajství EP, kde si můžete také stáhnout její znění v PDF souboru.

Se zněním přijatého textu je možné se seznámit v dokumentu

(Relevantní informace začíná na straně 25 za větou: "PŘIJALY TUTO SMĚRNICI")

Přidáno: 24. 11. 2016 - Novinky - Trvalý odkaz

Mobilní aplikace roku 2016: testovali jsme mobilní aplikace na přístupnost

I v roce 2016 jsme byli partnery soutěže Mobilní aplikace roku a udělovali cenu za nejpřístupnější mobilní aplikaci v této soutěži.

Mobilní zařízení dnes může být pro uživatele se zdravotním postižením neocenitelným pomocníkem. Pomocí něj mohou samostatně vykonávat činnosti, které ještě před pár lety mohli dělat jen s pomocí jiné osoby či na stolním počítači – ať už je to komunikace s okolím, surfování po webu, vyhledávání v jízdních řádech, nakupování či správa bankovního účtu. K tomu, aby mohli beze zbytku využívat možnosti, které dnešní mobily a tablety nabízí, je ale třeba, aby tato zařízení a aplikace v nich byly přístupné, tj. bylo s nimi možné pracovat například bez zrakové kontroly. A není jistě nezajímavé, že přístupná mobilní aplikace se lépe používá i běžným uživatelům.

[Pokračování článku]

Přidáno: 30. 6. 2016 - Novinky - Trvalý odkaz

Zhodnocení naší účasti na ISSS 2016

V pondělí 4. dubna 2016 jsme se opět zúčastnili konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové. Zhodnocení naší účasti včetně závěrečných zpráv k soutěžím Zlatý erb a Biblioweb najdete v článku Naše účast na ISSS 2016.

Přidáno: 4. 4. 2016 - Novinky - Trvalý odkaz

Přednáška o přístupnosti v rámci doprovodného programu #zapixely

Radek Pavlíček a Roman Kabelka přispějí do programu výstavy Digitální design: Pohled za pixely.

V pondělí 5. října 2015 budou mít v Paralelní polis v Praze přednášku o významu přístupnosti při návrhu digitálního designu.

Během přednášky účastníkům prakticky ukáží, jak přístupně navržené weby a aplikace dnes uživatelům s handicapem pomáhají při každodenních činnostech, jakými jsou například získávání informací, cestování či komunikace s přáteli.

Více informací

Přidáno: 1. 10. 2015 - Novinky - Trvalý odkaz