Drobečková navigace

Nacházíte se: Úvod » Další zdroje » Články » Naše účast na ISSS 2011

Naše účast na ISSS 2011

Ve dnech 4. a 5. dubna 2011 jsme se již tradičně zúčastnili konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové za významné podpory společnosti Triada, s.r.o., které touto cestou moc děkujeme.

Kromě prezentace tématiky přístupnosti na našem stánku - Michal Jelínek zájemcům předváděl práci nevidomého s webem a komentoval výsledky testování přístupnosti v soutěžích Zlatý erb a Biblioweb - jsme se na programu konference podíleli i aktivně - Mgr. Radek Pavlíček měl v pondělí 4. dubna v Eliščině sále přednášku na téma Praktické aspekty přístupnosti. RNDr. Hana Bubeníčková se v rámci konference ISSS v pondělí 4. dubna zúčastnila Setkání vítězů soutěží Zlatý erb a JuniorErb, na kterém byly zveřejněny výsledky soutěže. Se způsobem, jakým testujeme přístupnost v soutěži Zlatý erb, jsme pak seznámili účastníky Setkání vítězů soutěží Zlatý erb CZ, Zlatý erb SK a JuniorErb, na němž se vítězové prezentovali.

Biblioweb a Zlatý erb

I letos jsme testovali přístupnost webových stránek v soutěžích Biblioweb a Zlatý erb a navrhovali vítěze ceny za nejlepší bezbariérový web města a obce.

Zlatý erb 2011

I v letošním ročníku Zlatého erbu převládaly weby, provozované na některém z nabízených redakčních řešení. Tyto weby mají vesměs základní šablonu a navigaci odladěnu na přístupnost, což uživatelům mimo jiné přináší výhodu podobného ovládání na různých webech. Po technické stránce byly tedy weby vyřešeny prakticky bez problémů.

Problematická je ovšem orientace ve velkém množství dat, které jsou na webech měst a obcí prezentovány. Lidé chodí na webové stránky měst a obcí pro informace a chtějí je získat co nejrychleji. Stejně tak, jako se optimalizace pro vyhledávače kryje se základy přístupnosti, použitelnost webu, snadná dostupnost informací a kvalitní copywriting dotahuje přístupnost k dokonalosti.

Základem reálné přístupnosti a použitelnosti pro uživatele se specifickými potřebami je přehledná, konzistentní a kompaktní navigace. Drtivá většina webů však má v oblasti přehlednosti, použitelnosti a srozumitelnosti poskytování informací rezervy. Proto letos žádný web nedostal plný počet bodů, i když řada webů vyhovovala technickým požadavkům, kladeným Vyhláškou o přístupnosti.

Cenu za nejlepší bezbariérový web obce získaly Radimovice, ze soutěžících měst na tom byl z hlediska přístupnosti nejlépe Hradec Králové.

Biblioweb 2011

V Bibliowebu se žádné překvapení nekonalo, weby jednotlivých knihoven opět byly na velmi rozdílné úrovni - od těch, kterým prakticky nebylo co vytknout, až po weby obtížně přístupné. Cenu za nejlepší bezbariérový web opět získal web Městské knihovny v Litvínově.

Fotogalerie na Flickru

ISSS 2011, 4. a 5. 4. 2011