Drobečková navigace

Nacházíte se: Úvod » Tutoriály » Kompenzační pomůcky

Kompenzační pomůcky

Kompenzační pomůckou pro nevidomé a slabozraké rozumíme nástroj, přístroj nebo zařízení, speciálně vyrobené nebo speciálně upravené tak, aby svými vlastnostmi a možnostmi použití kompenzovalo nějakou nedostatečnost způsobenou těžkým zrakovým postižením.

Kompenzační pomůcky mohou uživatelům pomoci v celé řadě situací, zvýšit jejich samostatnost a nezávislost a do značné míry zmírnit negativní důsledky těžkého postižení zraku.

Softwarová lupa

Jedná se o program, jehož primární funkcí je zvětšování informací zobrazených na monitoru počítače. Softwarové lupy existují ve verzích bez nebo s hlasovou podporou. Verzi s hlasovou podporou používají ti uživatelé, kterým už nestačí pouze zvětšení a potřebují jako podpůrný prostředek i hlas.

Hlasový výstup

Hlasový výstup se skládá z odečítače obrazovky a hlasové syntézy. Jeho hlavní funkcí je zpřístupnit nevidomému uživateli aktuální dění na obrazovce, tedy nejen to, kde se právě nachází kurzor, ale i aktuální hlášení a práci s operačním systémem a dostupnými aplikacemi.

Braillský řádek

Braillský řádek je kompenzační pomůcka pro nevidomé, umožňující zobrazení textových informací (ať už vlastnoručně pořízených, zobrazovaných op. systémem a aplikacemi, snímaných skenerem a rozpoznaných OCR programem nebo získaných z internetu) pomocí Braillova bodového písma. Braillský řádek není samostatně funkční pomůckou, ke svému fungování potřebuje odečítač obrazovky.

Ozvučený mobilní telefon

V současné době se u nás nabízejí dva způsoby řešení zpřístupnění práce s mobilním telefonem. První spočívá v kompletním ozvučení prostředí pomocí odečítacího programu a hlasové syntézy. Ozvučeny jsou nejen všechny běžné funkce telefonu včetně stavu signálu a baterie, identifikace volajícího, práce s telefonním seznamem, čtení a psaní SMS zpráv, ale i většina pokročilých funkcí včetně přístupu k Internetu a nastavení telefonu.
Druhým řešením je využití speciálního programu, který nabízí vlastní uzpůsobené prostředí s rychlým přístupem k ozvučeným funkcím. Snadné je nejjednodušší využití telefonu (oznámení kdo volá-volal, oznámení času, přečtení SMS zprávy a podobné). I další funkce jsou intuitivní a užitečné, nabízejí například využití GPS, četbu textů či přehrávání hudby. Prostředí nad rámec tohoto programu již není ozvučeno.
V současnosti je na našem trhu nabízeno i řešení, které kromě ozvučení prostředí mobilního telefonu nabízí i zvětšování informací, zobrazovaných na jeho displeji.

Další pomůcky

Historie setkávání na Tmavomodrých festivalech

Pepa Konečný zmapoval historii doprovodných výstava kompenzačních pomůcek setkávání zrakově postižených fandů výpočetní techniky při Tmavomodrých festivalech. Více informací se dočtete v článku OD EUREKY K TABLETŮM aneb střípky z historie Eureky a setkávání zrakově postižených příznivců výpočetní techniky s úpravou pro nevidomé při Tmavomodrých festivalech.